Czysta woda dla zdrowia

uzdatnianie wody

Woda mineralna to pierwocina życia, jednak przez zanieczyszczanie otoczenia i występujące w nim toksyny i ona staje się możliwym zagrożeniem dla istnienia oraz wigoru człowieka. W następstwie tego też każda woda, jaką wydobywa się z różnych źródeł musi przejść proces uzdatniania przed dopuszczeniem jej do spożycia.

Na czym bazuje uzdatnianie wody? Wypada zdać sobie kwestię z tego, że uzdatnianie to szablonowy proces dopuszczenia wody do konsumpcji przez ludzi. Sam przebieg to nic innego jak poprawienie jakości wody, by ta spełniała wszystkie określone prawem normy i nie stwarzała zagrożenia dla systemów żyjących. Uzdatnianie wody składa się z poszczególnych etapów, jakie powinny nastąpić po sobie, by woda stała się wodą pitną oraz nie szkodziła człowiekowi:

 

1)            etap 1: napowietrzanie, które natlenia wodę i eliminuje rozpuszczone w niej nieprzydatne gazy,

2)            etap 2: filtrowanie, którego celem jest rozdzielenie niepożądanych substancji,

3)            etap 3: dezynfekcja, jaka usuwa zagrożenia chorobotwórcze takie jak bakterie, wirusy oraz grzyby;

4)            etap 4: zmiękczanie, to stosowane jest w głównej mierze wtenczas, kiedy woda ma być zagospodarowana w przemyśle

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wybór metody uzdatniania wody w obszernej mierze zależy od rodzaju ujęcia wody. Z jakiego powodu tak się dzieje? Powód jest normalny: różnorodne ujęcia wodne cechuje różnorodny poziom oraz rodzaj zanieczyszczeń, wobec tego również inaczej przebiegać będzie uzdatnianie wody z ujęcia powierzchniowego, inaczej z drenażowego, a jeszcze inaczej z głębinowego, innymi słowy podziemnego. Najczystsza woda wywodzi się z ujęcia głębinowego, bo w jakiś sposób sama ulega procesowi samooczyszczania, co nie świadczy nie pożąda uzdatniania.

Zobacz także:

http://www.cin.org.pl/rynek-uzdatniania-wody-juz-nigdy-nie-bedzie-taki-sam/

oraz

http://www.cin.org.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*