Produkcja noży – użycie materiałów

1

Konstrukcja materiałów użytkowanych przez człowieka z biegiem lat modyfikuje. Do wyrobu bazowych narzędzi, mebli czy budowli na początku używano drewna lub kamieni. Razem z rozwojem nauki odnaleziono cement, syntetyk, stal, stopy metali i setki innych półproduktów. Przy wyrobie niektórych artykułów zastępowało się oraz zastępuje składniki nowszymi, bądź też spełniającymi wymogi klienta. Można to niezwykle łatwo pokazać na przykładzie hamulców samochodowych, jakie od lat są wytwarzane ze stopu metalu oraz powszechnie używane w autach do użytku codziennego.

 

Ze względu na atrybuty półproduktów użytych przy ich uformowaniu, nie ma większej różnicy czy są rozgrzane czy nie. Niemniej jednak podczas rajdów i wyścigów samochodowych, gdzie temperatura takich hamulców dochodzi do kilkuset stopni celsjusza, nie spełniały odpowiednio swojego zadania, wobec tego długo testowano nowatorskie materiału oraz dopiero ceramika dała zadawalające rezultaty. Dzisiaj hamulce ceramiczne są w szerokim zakresie stosowane w wyścigach oraz różnych rajdach. Notabene sama ceramika znajduje wiele innych zastosowań aniżeli tylko garnki czy zastawy. Jednym z najnowszych hitów sprzedaży są Japońskie noże, jakie są wytrzymalsze i nie potrzebują tak częstego ostrzenia jak sztampowe. Na pierwszy rzut oka nie ma większej różnicy pomiędzy nimi, wyglądem zwłaszcza się nie wyróżniają. Zwykle fabrykowane są w takich samych barwach jak metalowe noże, a różnice dojrzejemy dopiero przy dłuższym użytkowaniu.

 

Ceramika użytkowana do ich produkcji ma jednak jedną wadę, jaka uniemożliwia zastosowanie jej na przykład przy produkowaniu siekier lub scyzoryków, chodzi mianowicie o jej kruchość. Noże narażone są na wiele upadków, uderzeń czy innych ekstremalnych warunków, w jakich narażone są na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do ich produkcji nadal używa się standardowych stopów różnych metali, które być może trzeba częściej ostrzyć, jednak perfekcyjnie sprawdzają się w warunkach polowych czy wojskowych.

 

Zobacz także: https://www.santoku.pl/kamien-wodny-1000-3000-taidea

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*