Tonery oraz tusze – czas na drukowanie!

Utworzyliśmy plik oraz pragniemy go wydrukować. Selekcjonujemy odpowiednie polecenie w programie go redagującym. W tym momencie dane elektroniczne przesyłane są z komputera do drukarki. Zapoczątkowaniu drukowania towarzyszą procesy odbywające się wewnątrz sprzętu drukującego. Bęben światłoczuły, będący detalem centralnym tonera laserowego, zostaje poddany obciążeniu elektrostatycznemu. Za to zjawisko poważne są elektrody ładujące. Przeważnie są w obrębie tonera. Potem taki obciążony elektrostatycznie bęben zostaje naświetlony laserem.

Obraz przesłany do druku, przekazany laserem, utrwala się na bębnie. Dzieje się to to naturalnie dzięki zmianie ładunków elektrycznych bębna na przeciwne. Powstał obraz elektrostatyczny wydruku. Bęben obraca się, cylinder magnetyczny przenosi na niego toner. Barwnik lgnie do miejsc, które wcześniej naświetlił laser. Istotną rolę odgrywa listwa podająca, która rozstrzyga o ilości tonera i jego rozłożeniu na bębnie. Drukowanie dobiega zakończenia, kiedy tak właściwie bęben pokrywa kartkę tonerem. Nie jest on niemniej jednak jeszcze w pełni z nią związany, może się od niej oddzielić.

 

Jak wymienić toner?

Kiedy zauważymy, że sukcesywnie pogarsza się jakość wydruku, świadczy to, że kończą się tusze hp. Jeśli nie zamienimy go, to drukarka nie będzie posiadała materiału, jakim wypełni kartkę. Przeważnie kończeniu się proszku, oprócz widocznych oznak na wydrukach, towarzyszyć będą komunikaty wyświetlane na ekranie drukarki. Co zrobić w takim wypadku? Nie pozostaje nam nic innego, jak wymienić toner. Osoby nie mające kwalifikacji w samodzielnym zaopatrywaniu pojemnika z proszkiem, powinny w tym przypadku nabyć toner wymiennik (w wypadku kartridżu Toner-Kit) bądź oddać zużyty toner do regeneracji.

Zamiana tonera jest dosyć łatwa, a proces ten (w zależności od modelu drukarki) różni się wyłącznie szczegółami. Trzeba:

1. Po otrzymaniu komunikatu o kończącym się tonerze/tuszu – przerywamy pracę z drukarką.

2. Podnosimy osłonę drukarki – w wypadku tuszy, podajnik z kartridżami automatycznie się wysunie.

3. Wyjmujemy toner/pojemnik z tuszami.

4. Instalujemy nowy toner.

5. Drukujemy kartkę testową.

 

Po dobrym zainstalowaniu tonera, drukarka jest ponownie gotowa do pracy i dalszego drukowania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*